Strona główna > IT, Windows 2008 > WSRM – drobiazg a cieszy.

WSRM – drobiazg a cieszy.

Cieszy zwłaszcza, w środowisku terminalowym. WSRM – Windows System Resource Manager w teorii może wybitnie pozytywnie wpłynąć na częstotliwość durnych telefonów od userów terminalowych w deseń „A bo mi coś tam wolno chodzi”, a bo Zenek ogląda YouTube i zarzyna serwer filmem kodowanym w H.264, albo co dużo bardziej prawdopodobne, Zenek korzysta z dennej do niemożliwości firmowej aplikacji napisanej za ciężką kasę przez firmę XYZ, która zarzyna serwer i uniemożliwia prace innym userom. Tu z pomocą przychodzi właśnie WSRM, windizany monitor zasobów, który nie tylko monitoruje co jest grane i kto jest winny ale nawet potrafi coś w tej kwestii zrobić sam z siebie. W tym przypadku będzie dynamicznie zmieniał priorytety procesów per sesja usera tak, żeby każdy dostał po równo. Pobieżnie można go sobie skonfigurować nawet i w 5 min wliczając w to czas instalacji i w 99% to wystarczy. Z pasja można się pobawić nawet i parę dni.

wsrm

Na szybko, doinstalować  sobie WSRM, którego można znaleźć w Srv Managerze w dumnie brzmiącej sekcji Features, będzie toto wymagało Windows Internal Database, bez obaw można instalować na terminalu nie ma to wpływu na wydajność serwera. Jak mamy klaster terminali (NLB, Session Broker, albo oba na raz) to rzecz jasna instalujemy WSRM i WID na wszystkich węzłach. Teraz pozostało już tylko wybranie odpowiedniej polityki i zrobione. Domyślna jest Per_Process, to się do niczego nie przyda w środowisku terminalowym, wybieramy Per_Session. Nie ma też obaw, ze WSRM wpłynie jakkolwiek na czynności administracyjne wykonywane poza godzinami pracy. Bo w końcu skoro nikogo nie ma na serwerze to nie ma co balansować i nasz jakikolwiek zasobożerny proces będzie się wykonywał z pełna dostępną mocą. Warto też nadmienić, że WSRM nie wpływa by default na procesy systemowe (svchost itp) i w razie konieczności, możemy do definiować sobie w odpowiedniej sekcji co jeszcze chcemy wykluczyć. Są tez powiadomienia odnośnie rożnych zdarzeń itp itd.

Żeby nie było, WSRM jest też dostępny dla W2K3 a można go sobie pobrać tu. Z tym, ze nie mam pojęcia jaką funkcjonalność on tam oferuje bo nigdy się nie interesowałem. Do sprawdzenia.

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: