Więcej wirtualnych ciekawostek.

Znów jakiś czas minął bez pisania czegokolwiek, ale co tam. Dziś znów trochę wirtualnych ciekawostek, w sumie to nie przewidywałem tego ale nie zaszkodzi się podzielić nowo zdobyta wiedzą. Próbował ktoś mając VM-a pod Hyper-V zmigrować go w tył do Virtual Server 2005 R2 albo Virtual PC ? Nie bootował się ?  Cóż jest rozwiązanie.

Zupełnie przypadkiem jedna z maszyn, które migrowałem w poprzednim wątku z VS2005R2 do Hyper-V R2 okazała się mieć zmapowany i podpięty port COM, przez który owy VM zbierał jakieś tam dane. Oczywiście mapowanie COMów w Hyper-V nie działa. Opcja niby jest ale nie działa , do czego przyznaje się samo MSFT np: tu. Nieładnie.  SysAdmin to człowiek leniwy wygodny, wiec by się zbyt nie narobić możne dało by się cofnąć się do VS2005R2 tak by VM wstał. Pacjentem jest Windows 2003 STD 32bit, który już ponad miesiąc działał sobie ładnie na klastrze Hyper-V.

Jak to tego podejść.

1. Konfigi VM trzeba będzie zrobić od nowa pliki .vms są niekompatybilne miedzy H-V a VS/VPC ale to lux tu problemu nie ma. Przygotowujemy sobie wiec VM pod VS konfigurujemy wszystko co trzeba tylko siec zostawiamy na not connected i pliku VHD na razie nie wskazujemy.

2. Usuwamy Hyper-V Integration Services – restart i potem shutdown VMa i w teorii powinien być gotowy do migracji go na VS. W praktyce o czym przekonałem się na własnej skórze – nie wstanie. Ale chwila. Hyper-V Integration Componnents ma to do siebie, ze upgreaduje HAL systemu. To idzie podmienić i to będzie działać MS tego nie supportuje ale jest ok.

Gdzie ten HAL w Windows ? Ano tu:

(to akurat przykład z fizycznej maszyny pod kontrola W2K8 R2)

Odpowiednio:
VM pod Hyper-V z Hyper-V Integration Services to będzie: ACPI Uniprocessor
VM pod Virtual Server 2005 R2 / Virtual PC 2007 to będzie: Advanced Configuration and Power Interface (ACPI) PC

3. Robimy ‚downgrade’ HAL. Device Manager -> rozwijamy sekcje Computer -> prawy na ACPI Uniprocessor -> Update Driver -> ustawiamy by nic nie szukał wybieramy z listy  -> ‚Advanced Configuration and Power Interface (ACPI) PC potem ok -> reset -> shutdown -> migracja do VS (tylko pliku vhd, bo na VS w punkcie pierwszym mamy już maszynę skonfigurowana zostało tylko podłączyć VHD.

4. VM sie podnosi. Instalujemy VM Additions -> reset -> konfigurujemy połączenie sieciowe według upodobań -> podłączamy sieć w VS.

Po robocie.

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: